Kalıcı Makyaj Tarihçesi

Yapılan arkeolojik kazılar kalıcı makyajın buz devrinden beri var olduğunu gösteriyor. Kalıcı makyajın tarihi işlenmemiş, saf halde bulunan maddelerin deriyi renklendirmek ve süslemek amacıyla kullanılmasıyla başlamış olup günümüze kadar ulaşmıştır. 


Eski Mısır'da mumyalar dövmeler ve yüzlerine yapılan renklendirmelerle canlandırılırdı. Bir rivayete göre Kleopatra'ya hayran olunası güzelliği katan da kalıcı makyajdı. Antik Japon sanatı olan Tebori ise tüm vücudun dövmeyle kaplanması anlamına geliyordu.

Teknoloji geliştikçe birçok yöntem, avantaj ve kozmetik ürünü bu sektör içinde kullanılmaya başlandı. Kalıcı makyaj işlemi artık modern bir şekilde yapılabilmektedir. 

Temel prensip ise aynı kalmıştır, rengi derinin altına yerleştirmek.

1880 yılında Samuel O'Reilly tarafından ilk elektrikle çalışan dövme makinesi ABD'de tasarlandı. İlk kalıcı göz makyajı uygulaması denemesini ise bir plastik cerrah olan Crowell Beard yapmıştır. Kalıcı makyaj hakkında bilinen ilk kitap Drs. Zweling Christensen ve Goldstein tarafından 1986 yılında yazılan "Micropigmentasyon" adlı kitap oldu. Kitapta bugün hala kullanılan temel kalıcı makyaj kuralları ve prosedürleri anlatıyordu.

Günümüze kadar "kalıcı makyaj" ciltsel pigmentasyon, deri grafikleri, kozmetik dövme, mikropigmentasyon, gibi çeşitli isimlerle anılmıştır. Popülaritesi dünya üzerinde büyük hızla artmaktadır. Dövme ve kalıcı kozmetiklerin kullanımının yaygınlaşması ve kabul edilmesi ile, yapılan uygulamalar bugün gelmiş olduğu konuma ulaşabilmiştir. 

Günümüzde kalıcı makyaj doğal ve bakımlı görünmek isteyen, ama her gün klasik makyajlarla, göz kalemleriyle, fırçalarla uğraşmak istemeyen bayanların en doğru tercihi haline gelmiştir. Kalıcı makyaj artık bir sır olmaktan çıkmıştır. 

Önümüzdeki dönemde de kalıcı makyajın popülaritesini koruyacağı ve var olacağı çok açık olarak görülmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder